Szybki kontakt
Baza Wiedzy

Wszystko od A do Z o produktach oferowanych w sklepie internetowym interdesk.pl

CO TO JEST TABLICA INTERAKTYWNA I JAK DZIAŁA

Czym jest tablica interaktywna?

Tradycyjna tablica interaktywna to urządzenie współpracujące z komputerem i projektorem multimedialnym. Działa jak duży ekran dotykowy, który w zależności od technologii, w jakiej wykonano tablicę, może być obsługiwany za pomocą palca (technologia optyczna, pozycjonowania w podczerwieni, pojemnościowa)  lub specjalnego pisaka (technologia elektromagnetyczna). Tablice interaktywne  umożliwiają wyświetlanie dowolnej zawartości komputera, np. plików Microsoft Office, stron WWW, zdjęć czy filmów w dowolnym formacie. Jednak najważniejszą jej cechą jest pełna interakcja z użytkownikiem. Uczestnik prezentacji stojąc przy tablicy może obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze. Na każdym wyświetlonym na tablicy obrazie/zdjęciu/tekście może pisać, notować, zaznaczać, podkreślać. Wszystkie, naniesione na tablicę notatki można zapisać rozesłać pocztą e-mail/umieścić na serwerze szkolnym lub wydrukować.

Tradycyjna tablica interaktywna jest sama w sobie jedynie dużym ekranem dotykowym i do pełni działania niezbędny jest komputer odpowiedzialny za zawartość oraz projektor, który wspomnianą zawartość wyświetli. Dodatkowo, jeśli będziemy wyświetlać materiał z dźwiękiem niezbędne będzie podłączenie głośników. 

Coraz popularniejsze stają się również monitory interaktywne, które stają się bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych tablic interaktywnych. Opierają się na technologii wyświetlania obrazu znanej nam z telewizorów LCD posiadając jednocześnie powierzchnie dotykową. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności używania projektora do wyświetlania obrazu. Monitor interaktywny może w każdej chwili posłużyć jako zwykły monitor do komputera lub telewizor LCD dzięki czemu możemy użyć do odtwarzania filmów (również np. za pomocą odtwarzacza DVD lub Blu-Ray) czy prezentacji z komputera. W przeciwieństwie do tradycyjnych tablic monitory posiadają wbudowane głośniki co sprawia, że nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem głośników oraz ich instalacją. 

Zalety wykorzystania tablic interaktywnych w edukacji:

 • Skuteczna, interaktywna i wzbogacona prezentacja -  uczniowie/słuchacze są bardziej zainteresowani lekcją, skupiają uwagę na zagadnieniu, nie muszą sporządzać notatek
 • Intuicyjna i łatwa obsługa
 • Wystarczy palec – do pracy z tablicą interaktywną wykorzystującą technologię optyczną, pozycjonowania w podczerwieni lub pojemnościową wystarczy palec lub zwykły wskaźnik/pisak.
 • Mobilność – wykorzystując mobilny stojak do tablicy, istnienie możliwość współdzielenia jej pomiędzy salami lekcyjnymi, co pozwala na oszczędności w budżecie szkoły a przede wszystkim uniezależnia nauczycieli od dostępności pracowni komputerowej
 • Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania – projektory  krótkoogniskowe dedykowane do współpracy  z tablicami interaktywnymi oraz akcesoria, np. stojaki do tablic, uchwyty do projektorów pozwalają uniknąć cienia na wyświetlanym obrazie oraz zadbać o bezpieczeństwo wzroku uczniów, który może zostać uszkodzony przez silne światło wydobywające się z tradycyjnego projektora
 • Lepsze wykorzystanie programów multimedialnych, filmów, materiałów dydaktycznych i Internetu  poprzez możliwość  robienia notatek na stop klatkach i zapisywania ich w formie elektronicznej
 • Możliwość obserwacji na dużym ekranie,  analizy i natychmiastowego opisu obiektów i zjawisk mikroskopowych przez wszystkich uczestników zajęć w tym samym czasie
 • Możliwość prowadzenia na żywo pokazów i eksperymentów na lekcjach biologii, przyrody, chemii, fizyki oraz omawiania wyników w oparciu o widoczne na tablicy wykresy, tabele, zestawienia, do których na bieżąco można wprowadzać dane
 • Stały dostęp do informacji  - wszystkie zajęcia prowadzone przy użyciu tablicy interaktywnej mogą zostać zapisane, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach, np. zajęciach wyrównawczych, lekcjach powtórzeniowych lub w innych klasach w następnych latach.  Dodatkowo można je umieścić na serwerze szkolnym lub rozesłać uczniom pocztą e-mail. 

JAK DZIAŁA PROJEKTOR I RODZAJE PROJEKTORÓW 

Jak działa projektor?

Projektor multimedialny jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD lub zestawi kina domowego.

Projektor składa się ze źródła światła będącego diodą LED (czasem wspomaganej specjalnym laserem) lub lampą wyładowczą oraz układu optycznego. Dodatkowo projektory wyposaża się m.in. w zestaw złącz czy głośniki.

Rodzaje projektorów

Kluczowym elementem w każdym projektorze jest układ odpowiedzialny za generowanie obrazu i to według tej części nastąpił główny podział obecnych na rynku projektorów.

Obecnie wiodącą rolę obejmują technologie DLP oraz LCD, na których oparta jest konstrukcja zdecydowanej większości projektorów.

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP. 

Do obróbki cyfrowej światła służy specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny (koło obrotowe), tworzą właściwy obraz.Źródłem światła w projektorach DLP jest bardzo silna lampa (moc ok. 200-300 W), która jest odpowiedzialna za tworzenie jasnego obrazu. Ze względu na swoje właściwości lampa bardzo mocno się nagrzewa przez powstaje konieczność mocnego schładzania wnętrza projektora oraz wymiany lampy co 2000 – 8000 godz. (w zależności od modelu).  

Projektory LCD to stosunkowo młode rozwiązanie. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W momencie gdy światło przechodzi przez matryce pojedyncze piksele mogą być otwarte aby przepuścić światło, lub zamknięte aby je zablokować. Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.

Nowość! Technologia LASER & LED

Projektory CASIO wykorzystują źródło światła w postaci laserowo-diodowych lamp hybrydowych Laser&LED. Lampy te są pierwszym na świecie ekologicznym, bezrtęciowym źródłem światła o wysokiej jasności sięgającej 4000 ANSI lumenów. Żywotność oferowanego przez Casio rozwiązania wynosi w przybliżeniu 20 000 godzin. Dla porównania standardowe lampy projekcyjne należy wymieniać co 2000-4000 godzin. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami samej lampy, ale również z kosztami ich utylizacji. Podobnie jak świetlówki, lampy te zawierają rtęć i nie można ich po prostu wyrzucić - są to tzw. elektrośmieci, których utylizacja jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Dodatkowo rtęć jest szczególnie  niebezpieczna w przypadku wybuchu lampy w projektorze - powstałe w ten sposób opary są niezwykle toksyczne. Technologia Laser&LED całkowicie rozwiązuje problem utylizacji i szkodliwości lamp rtęciowych. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY KUPNIE PROJEKTORA 

Wybierając projektor multimedialny, musimy zadać sobie pytania: jak i gdzie będzie on wykorzystywany oraz jakie warunki panują w miejscu, gdzie będzie pracował? Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele elementów. Ważne jest, by wszystkiego nie sprowadzać wyłącznie do ceny. Może to być złudna oszczędność, ponieważ koszty, które musimy ponieść, mając już projektor, mogą okazać się na tyle wysokie. Dlatego warto dokonywać świadomych wyborów.

Wybór projektora multimedialnego, podobnie jak każdego innego urządzenia, nie jest łatwy. Producenci prześcigają się w ofertach, gwarantując nowe funkcje, rozbudowaną listę gniazd i możliwości. Niestety często trudno jest rozszyfrować skomplikowane specyfikacje, dopasować parametry do własnych potrzeb, a jedynym decydującym kryterium staje się cena – jak najniższa. To pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść.

Zanim kupimy projektor, rozważmy możliwości w zderzeniu z potrzebami. Gdzie sprzęt ten będzie używany? Czy tylko w jednej sali, czy może będzie przenoszony?

W tej sytuacji ważne są jego parametry – waga i wymiary. Istotna jest też możliwość łatwego podłączenia oraz szybkiego włączania i wyłączania. W zastosowaniach edukacyjnych, zwłaszcza w zestawach z tablicami interaktywnymi, sprawdzają się projektory z kategorii ultra krótkoogniskowe. Te urządzenia, przymocowane w odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów od tablicy czy ekranu, wyświetlą obraz o satysfakcjonującej wielkości (np. o przekątnej 80”). Atutem korzystania z projektorów krótkoogniskowych jest praktycznie brak cienia (nie można wejść między światło projektora, a tablicę) oraz wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest dla wzroku patrzenie w lampę projektora.

Na zakupie projektora się nie kończy

Kolejnym kosztem jest ekran. Warto przemyśleć, na jaką płaszczyznę projektor będzie wyświetlał obraz. Powierzchnia, na której oglądamy to, co wyświetla projektor, ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. Jeśli staramy się dobrać właściwie parametry, musimy zadbać również o ekran, który nie tylko musi mieć właściwą jakość, ale także format. Projektor dostarcza sam obraz, abyśmy mogli zaś usłyszeć dźwięk, konieczny jest system nagłaśniający. Niektóre modele są wyposażone w głośniki – warto sprawdzić, czy ich moc okaże się wystarczająca w sali, w której urządzenie będzie zainstalowane. Prawidłowa instalacja powinna zapewnić wygodę i bezpieczeństwo. Projektor należy przymocować, wykorzystując specjalny uchwyt z ukrytymi przewodami, który łatwo można podłączyć np. komputera i systemu nagłośnienia. Dodatkowy wydatek, poza usługą instalatorską, to uchwyt do montażu oraz kable i przyłącza. Koszty eksploatacyjne to kolejna pozycja w budżecie. Nie sprowadzają się one niestety wyłącznie do kosztów energii elektrycznej. Projektor, podobnie jak każde inne urządzenie, ulega zużyciu. Wymaga przede wszystkim wymiany lampy projekcyjnej, a także filtrów. Warto oczywiście minimalizować owe koszty, ale także szukać projektorów, które nie wymagają częstych konserwacji i wymiany akcesoriów, a ich gwarancja dla sektora edukacyjnego jest wydłużona. Już przy zakupie warto sprawdzić, ile kosztuje lampa, którą trzeba będzie wymienić, i kiedy to może nastąpić. Ze względu na różne technologie przetwarzania obrazu można mówić o projektorach, których układ optyczny jest szczelnie zamknięty (np. DLP), a co za tym idzie, nie trzeba wymieniać filtrów. Decyzję dotyczącą zakupu zawsze poprzedza zdefiniowanie potrzeby. Nabycie urządzenia na potrzeby szkoły czy urzędu jest zadaniem odpowiedzialnym i niełatwym. Każde elektroniczne urządzenie niesie ze sobą kłopot wyboru, a jego możliwości wynikające z parametrów często pozostają zagadką. Kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie zastosowania, w jakim ma się sprawdzać urządzenie.

Są i takie, które nie mają tradycyjnych lamp projekcyjnych i mogą pracować nawet 20 000 godzin bez wymiany źródła światła (projektory laserowo-ledowe). Nie ulega jednak wątpliwości, że przede wszystkim konieczne jest rozszyfrowanie parametrów, które pozwolą nam dokonać trafnego wyboru.

Technologia przetwarzania obrazu

Projektory różni przede wszystkim technologia przetwarzania i wyświetlania obrazu. Dostępne na rynku są dwie – LCD oraz DLP.

W technologii LCD (zapisywanej również jako 3LCD) obraz powstaje z trzech składowych barw światła, które przechodzą przez trzy matryce LCD – czerwoną, zieloną i niebieską. W technologii DLP powstaje poprzez przejście światła przez wirujące koło kolorów z kolorowymi segmentami oraz odbicie go przez specjalny podzespół, zwany chipem DLP.

Jaką technologię wybrać? Zależy to od oczekiwań wobec projektora. Bardzo popularna technologia DLP często wiązana jest z tzw. efektem tęczy. Są to barwne refleksy, dostrzegalne gdy równocześnie wyświetlamy czarne i białe elementy, np. czarna linia na białym tle. Warto podkreślić, że jest to subiektywne wrażenie wizualne – jedni widzą wyraźnie „efekt tęczy”, inni go w ogóle nie dostrzegają. Niewątpliwie za to w technologii DLP doskonale widać głębię czarnego koloru, co w technologii LCD nie jest już takie oczywiste, choć są modele, które potrafią zachwycić. „Efekt tęczy” w LCD w ogóle nie występuje. W tej technologii możemy liczyć na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i lepszą efektywność świetlną. 

Obiektyw

Rodzaj obiektywu i współczynnik odległości to bardzo ważne parametry. Określają z jakiej odległości od ekranu albo tablicy może być wyświetlany obraz. Zapis współczynnika odległości „0.6:1” oznacza, że obraz o szerokości 0,6 m uzyskujemy z 1 m odległości projektora od ekranu. W przypadku projektorów ultrakrótko-ogniskowych odległość ta jest niewielka (zazwyczaj do 0,3:1), w projektorach krótkoogniskowych do około 0,9:1. Większy współczynnik odległości oznacza tradycyjny projektor ze zwykłym obiektywem. Dużą zaletą projektorów krótkoogniskowych jest brak efektu cienia rzucanego na tablicę czy ekran, brak światła skierowanego w oczy prowadzącego oraz możliwość montażu z tablicą interaktywną na jednym uchwycie czy statywie. 

Rozdzielczość

Rozdzielczość to zdolność do wyświetlania szczegółów – liczba pikseli, jakiej projektor używa, aby stworzyć obraz. Im wyższy ten parametr, tym obraz generowany przez projektor jest bardziej czysty, ostry i bogatszy w detale. Projektory o wysokiej rozdzielczości wyświetlają większą liczbę pikseli, które są mniejsze i dzięki temu mniej widoczne na ekranie – daje to wyrazisty i jednorodny obraz. Najtańsze urządzenia mają rozdzielczość SVGA (800x600) i wyświetlają format obrazu 4:3, następnie XGA (1024x768) również format 4:3, a w droższych modelach SXGA (1280x1024). Projektory WXGA (1280x768) mają format 16:10 oraz 1080p – full HD (1920x1080) – format 16:9. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej, ale i drożej. Wybierając projektor np. do tablicy interaktywnej, należy zwrócić uwagę, aby wyświetlał taki sam format obrazu, jak format tablicy np. 4:3 (SVGA, XGA) lub 16:10 (WXGA) czy 16:9 (full HD). To samo dotyczy komputera. Zalecane jest, aby rozdzielczość projektora odpowiadała rozdzielczości komputera PC lub notebooka, z którym współpracuje. Warto zwrócić uwagę na różny format rozdzielczości. Dla lepszego wykorzystania możliwości najlepiej dopasować format ekranu projekcyjnego lub tablicy interaktywnej do formatu rodzielczości. Patrz: Jak wybrać ekran projekcyjny.

Bardzo istotna jest tzw. rozdzielczość podstawowa – czyli rzeczywista rozdzielczość, z jaką projektor może wyświetlić obraz (ang. native resolution). Jeśli rozdzielczość komputera (sygnału) jest zgodna z podstawową rozdzielczością projektora, uzyskujemy najwyższą jakość i czytelność – obraz wyświetlany jest w stosunku 1:1. Jeśli rozdzielczości nie są zgodne, obraz przed wyświetleniem jest przekształcany (skalowany, czyli przeliczany), co w mniej lub bardziej widoczny sposób powoduje obniżenie jego jakości. W ramach parametrów urządzenia podawana jest rozdzielczość podstawowa, tzw. natywna, oraz rozdzielczość maksymalna, czyli taka, jaką projektor może „przyjąć” i przekształcić na podstawową. To ważna informacja – projektor nie przyjmie wyższej rozdzielczości niż „maksymalna” i nie wyświetli takiego obrazu. 

Jasność

Jednym z najważniejszych parametrów projektorów jest jasność podawana w ANSI lumenach. Wskazuje ona natężenie światła białego. To ona decyduje o tym, w jakich warunkach projektor zapewnia uzyskanie dobrze widocznego obrazu. Urządzenia, które mają poniżej 2000 ANSI lumenów, potrzebują zaciemnionych pomieszczeń. W warunkach szkolnych, w standardowej klasie, która z założenia jest dobrze oświetlona, sprawdzi się projektor, który ma co najmniej 2500 ANSI lumenów – oznacza to, że nie trzeba będzie zaciemniać sali, żeby zobaczyć obraz. Wybierając projektor, należy przede wszystkim brać pod uwagę warunki, w jakich będzie pracował. Jeśli mamy do czynienia z dużym, nasłonecznionym pomieszczeniem i zależy nam, aby uczniowie mogli notować, powinniśmy rozważyć zakup projektora, który ma 4000 ANSI lumenów lub więcej. W odniesieniu do potrzeb edukacyjnych, ale i zastosowania z tablicą interaktywną warto zwrócić uwagę na projektory z ultra szerokokątnym obiektywem. Przymocowane za pomocą specjalnego uchwytu w bliskiej odległości od tablicy, pozwalają uzyskać satysfakcjonującą przekątną obrazu (70-80 cali). Praktycznie eliminuje to problem cienia, doskwierający szczególnie użytkownikom tablic interaktywnych. Przy takim mocowaniu w zasadzie niemożliwe jest wpatrywanie się w świecącą lampę projektora, co może być niebezpieczne dla wzroku. W przypadku tego typu montażu – bardzo blisko od ekranu (Ultra Show Throw czy Short Throw) – jasność na poziomie 2000 ANSI lumenów jest wystarczająca. 

Kontrast

Różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na obrazie to właśnie kontrast. Im wyższy kontrast, tym lepiej – obraz jest wówczas wyraźniejszy i łatwiej odczytać tekst. Kontrast wpływa na głębię obrazu: liczbę szczegółów widocznych w najjaśniejszych i w najciemniejszych partiach obrazu, oraz na różnorodność barw, przede wszystkim jednak na ostrość. Im wyższy jest ten współczynnik, tym mniejsza wrażliwość wyświetlanego obrazu na silne światło otoczenia i większa zdolność projektora do wyświetlania odcieni kolorów.Nie powinno się bezpośrednio porównywać wartości liczbowych kontrastu projektorów w różnych technologiach. Trzeba również pamiętać o ograniczonej czułości kontrastowej ludzkiego oka, która zmienia się z wiekiem. Na ostateczny kontrast duży wpływ mają też warunki, w jakich projektor pracuje – w szczególności ekran, a także wymiary pomieszczenia, a konkretniej, odległość ekranu od sufitu i ścian. Znaczenie ma też tzw. oświetlenie zastane. Pomiary laboratoryjne są wykonywane w zaciemnionych pomieszczeniach i współczynniki podawane przez producentów dotyczą warunków laboratoryjnych, czyli takich, z jakimi w praktyce nie mamy do czynienia. 

Właściwy kabel

Decydując się na okablowanie do naszego zestawu AV zawsze musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Kluczowymi zagadnieniami będzie typ łączonych urządzeń, charakter przenoszonego sygnału, rodzaj złącz, a także długość połączenia czy wygoda w podłączaniu i odłączaniu danego elementu. Zasada działania kabla jest bardzo prosta do zilustrowania na przykładach z naszego codziennego doświadczenia. Wiele specjalistów z branży AV twierdzi, że pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy podczas oceny kabla jest jego grubość. Faktycznie, w wielu przypadkach, zwłaszcza przy zastosowaniach analogowych (jak na przykład łączenie kolumn głośnikowych ze wzmacniaczem sygnału), grubość ma zasadnicze znaczenie. Można bardzo łatwo porównać to do wody płynącej cienką lub grubą rurą. Podobnie jak w grubej rurze mamy znacznie lepszą szybkość przepływu, tak samo kable głośnikowe o przekroju np. 4mm2 pozwolą na przesłanie dźwięku o znacznie lepszej jakości, pełnych nasycenia tonach niskich i świetnej szczegółowości tonów wysokich, niż kabel o przekroju 0,75mm2. 

W przypadku połączeń o dużej długości, tak jak często podczas montażu projektora w sali prezentacyjnej, jakość kabla, a zwłaszcza izolacja, odgrywa bardzo ważną rolę. Oprócz tego, że zgodnie z podstawami elektrotechniki, opór kabla jest wprost proporcjonalny do jego długości, to na całej drodze, od urządzenia wysyłającego sygnał do odbiornika, połączenie narażone jest na zakłócenia, spowodowane innymi urządzeniami i ich polem elektromagnetycznym. Specjalnie warstwy gumy i folii (np. filtr ferrytowy) ekranują przewód a także chronią go przed wilgocią, kurzem i brudem, tak samo jak skóra chroni nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dlatego warto zapytać się specjalisty czy kabel, którym będziemy przesyłać obraz do projektora należycie spełni swoją rolę.

Wyposażenie

Zasadniczo projektor dostarcza wyłącznie obraz, o dźwięk zaś musimy zadbać we własnym zakresie. Zdarza się jednak, że konkretny model projektora wyposażony jest w głośnik. Warto sprawdzić jego moc. W przypadku niedużego pomieszczenia głośnik o mocy 5W powinien wystarczyć, aby wszyscy uczniowie słyszeli dźwięk. Jeśli okaże się niewystarczający, należy go wzmocnić przez system nagłośnienia. W tym celu warto sprawdzić, czy posiadany system nagłośnienia można podłączyć – czy projektor ma odpowiedni zestaw gniazd. Najczęściej wykorzystywanym złączem jest VGA (D-Sub15), które przesyła jedynie obraz. Za pomocą złącza i przewodu HDMI przesyłany jest zarówno dźwięk, jak i obraz. W niektórych przypadkach zastosowanie znajdzie wyjście VGA – pozwala ono na wyświetlenie tego samego obrazu, co obraz z projektora np. na monitorze. Ważne jest też złącze audio (mini jack 3,5mm), które pozwala doprowadzić dźwięk do projektora tak, aby był odtwarzany z wbudowanego w nim głośnika. Dodatkowe złącza, takie jak S-Video, Component czy Composite, są używane sporadycznie. Użyteczna w zastosowaniach edukacyjnych jest również możliwość monitorowania pracy projektora i zarządzanie nim poprzez sieć LAN. Niektóre projektory umożliwiają też przekazywanie poprzez LAN obrazu z komputera (lub nawet kilku naraz) do projektora.

Waga i wymiary

W przypadku zakupu projektora warto zastanowić się, czy urządzenie będzie często przenoszone. Jeżeli tak, musi ono być lekkie i poręczne. Przy projektorach do montażu wielkość i ciężar nie mają praktycznie znaczenia. Warto także pamiętać, że zwykle im większy projektor, tym cichszy jest system jego wentylacji.

Żywotność lampy

Lampa stosowana w tradycyjnych projektorach jest niezdatna do użycia po kilku tysiącach godzin. Parametr podawany jako żywotność lampy powinien więc być jak największy. Ważne jest też, by projektor miał system łatwej wymiany lampy, bez konieczności demontażu sprzętu znajdującego się np. pod sufitem. W projektorach tradycyjnych lampa ma żywotność ok. 2000 – 7000 godzin. Projektory w technologii laserowo-ledowej, które nie mają tradycyjnej lampy projekcyjnej, mogą pracować nawet do 20 000 godzin, co w praktyce oznacza całe życie projektora. Za zużytą uważa się lampę, która straciła 50 proc. siły światła. Jest to proces, który następuje stopniowo. W efekcie pogorszenie obrazu następuje już od pierwszego dnia, jednak jest to niezauważalne. W projektorach są z reguły liczniki pracy lampy i sygnalizatory konieczności wymiany. W projektorach w technologii DLP i LCD należy zwracać uwagę na prawidłowe wyłączanie urządzenia – bez nagłego odcinania zasilania po zakończeniu projekcji, by wentylatory mogły schłodzić lampę (w przeciwnym razie może dojść do jej uszkodzenia, a na pewno do szybszego zużycia).W projektorach w technologii laserowo-ledowej nie jest to konieczne. Sprzęt można wyłączyć natychmiast. Koszt lampy jest różny w zależności od marki czy modelu. Orientacyjnie to 20-50 proc. ceny nowego pro-jektora. Dlatego kupując urządzenie, należy sprawdzić żywotność lampy i jej cenę w konkretnym modelu.

Filtr powietrza

Projektory wykonane w technologii LCD wyposażone są w filtr powietrza, który chroni układ optyczny i lampę przed uszkodzeniem. Ważne, aby jego żywotność była jak najdłuższa i wynosiła kilka tysięcy godzin. Pozwala to na zaoszczędzenie przyszłych kosztów związanych z obsługą.

Gwarancja

Standardowa gwarancja udzielana jest na urządzenie (24 lub 36 miesięcy) i oddzielnie na lampę, w postaci dwóch wartości – 6 lub 12 miesięcy i liczby godzin pracy. Użytkownikom z sektora edukacyjnego niektórzy producenci oferują dłuższą gwarancję zarówno na projektor, jak i na lampę. Warto sprawdzić warunki takiej oferty, bo wymaga ona zwykle rejestracji na specjalnej stronie internetowej producenta. 

PROJEKTOR I TABLICA INTERAKTYWNA 

Projektor wraz z tablicą interaktywną stanowią bardzo popularne rozwiązanie w nowoczesnych szkołach. Aby w pełni korzystać z potencjału tego zestawu należy odpowiednio dobrać tablicę, projektor, a także uchwyt (lub uchwyty) w zależności od konfiguracji, którą wybierzemy. W większości przypadków tablice interaktywne standardowo posiadają prosty uchwyt naścienny, który pozwoli zamocować tablicę na ścianie. Z tego powodu w większości przypadków stosuje się konfiguracje: tablica zamontowana na standardowym uchwycie + montaż projektora. W takim wypadku powstaje więc pytanie: jak najlepiej dobrać projektor do tablicy interaktywnej i jak go zamontować?

Projektor względem tablicy

Prawdziwy komfort korzystania z tablicy interaktywnej daje prawidłowa instalacja, zarówno tablicy jak i projektora. Klasyczna instalacja, a w szczególności uchwyt do projektora powinny być uzależnione od rodzaju projektora. W dużym uproszczeniu, które spełnia swoją role na potrzeby niniejszego artykułu, projektory możemy sklasyfikować na trzy podstawowe grupy biorąc pod uwagę współczynnik odległości (obliczany na podstawie zakresu ogniskowej w projektorze). Współczynnik odległości opisuje minimalną i maksymalną odległość od ekranu (ściany) potrzebną do wyświetlenia obrazu o określonej przekątnej (zazwyczaj 1 metr). Wyróżniamy:

Projektory ze standardową ogniskową

Projektory krótkoogniskowe 

Projektory ultra krótkoogniskowe

Projektory ultra krótkoogniskowe

Najlepszym wyborem dla szkoły będzie projektor ultra krótkoogniskowy, który dzięki specjalnemu układowi optycznemu pozwala na uzyskanie dużej przekątnej z niewielkiej odległości. Ten rodzaj projektorów montuje się bezpośrednio nad tablicą co minimalizuje efekt cienia rzucanego na tablicę przez prowadzącego. Często tez możemy spotkać uchwyty lub podstawy jezdne do tablic interaktywnych wraz z uchwytem na projektor ultra krótkoogniskowy co znacznie ułatwia instalację i sprawia, że tablica jest w pełni mobilna. 

Projektory krótkoogniskowe

Niestety projektory ultra krótkoogniskowe pomimo licznych zalet posiadają jedną wadę – są droższe od projektorów o porównywalnych parametrach, ale bez specjalnej ogniskowej. Jeśli więc szukamy nieco tańszego projektora do tablicy interaktywnej, ale wciąż umożliwiającego sprawną pracę najlepszym wyborem będzie projektor krótkoogniskowy. Projektory te oferują porównywalną jakość obrazu, ale wymagają nieco większej odległości od tablicy w celu uzyskania zadowalających przekątnych. Powoduje to, że cień rzucany przez prowadzącego na tablicę jest bardziej widoczny. Z drugiej strony brak specjalnej optyki, która wyróżnia projektory ultra krótkoogniskowe ma niebagatelny wpływ na cenę, czyniąc modele krótkoogniskowe wyborem ekonomicznym. Dodatkowo różnorodność dostępnych uchwytów oraz ich przystępna cena sprawiają, że to właśnie projektory krótkoogniskowe są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w klasach. 

Standardowa ogniskowa

Projektory ze standardową ogniskową, to te które potrzebują większej odległości aby wyświetlić rozmiar o przekątnej oferowanej przez posiadaną tablicę. Z tego względu nie są one polecane do tablic interaktywnych, gdyż odległość od ekranu powoduje, że użytkownik tablicy rzuca cień, który znacznie utrudnia użytkowanie tablicy. Ich niewątpliwą zaleta jest cena, ale ze względu na wspomniany problem rzadko są wybierane do szkół. 

Instalacja projektora

W zależności od projektora jaki wybierzemy musimy również wybrać sposób instalacji. Najprostszym sposobem, nie wymagającym niemalże instalacji jest po prostu postawienie projektora na stoliku. Stolik może być zarówno zwykłym, pozbawionym mobilności stołem, jak i również stolikiem na kółkach, który pozwoli na przemieszczanie projektora i np. współdzielenie projektora pomiędzy kilka sal lekcyjnych. Jest to niedrogie rozwiązanie, które świetnie sprawdza się gdy chcemy po prostu wyświetlić na ścianie lub tablicy film albo pokaz slajdów. Rozwiązanie to posiada jednak istotne wady, które skutecznie mogą zakłócić korzystanie z tablicy interaktywnej. Głównym problemem jest przymus każdorazowej kalibracji tablicy interaktywnej, gdyż nawet niewielka zmiana położenia projektora względem tablicy może spowodować rozkalibrowanie i utrudnienie korzystania z funkcji dotykowych. Dodatkowo w wypadku gdy chcemy użytkować tablicę, korzystając z jej funkcji dotykowych zauważymy istotny problem którym jest cień rzucany na wyświetlane materiały przez prowadzącego. Konieczność poprowadzenia kabli z komputera/odtwarzacza do projektora podłogą również może stanowić pewna niedogodność. W przypadku gdy posiadamy projektor ultra krótkoogniskowy możemy ewentualnie ustawić stolik tuż przy samej ścianie pod tablicą (jeśli tablica jest na odpowiedniej wysokości). Wciąż jednak stolik może zawadzać znajdując się pod tablicą. 

Uchwyty dedykowane

Dużo lepszym, chociaż ograniczającym mobilność projektora, sposobem montażu jest zastosowanie uchwytu do projektora. Wśród uchwytów niezależnych (uchwyty wspólne dla tablic i projektorów: patrz Jaki uchwyt do tablicy interaktywnej) możemy wyróżnić uchwyty sufitowe, które mocujemy do sufitu oraz ścienne, które mocujemy do ściany.

Uchwyt sufitowy – skierowany przede wszystkim do projektorów ze standardową ogniskową. Dzięki temu uchwytowi możemy dowolnie wybrać odległość projektora od powierzchni projekcyjnej czy tablicy. Dodatkowo dzięki rozszerzeniom, które oferują niektóre tego typu uchwytu możemy go zamontować nawet na wysokich sufitach i zyskujemy możliwość regulowania odległości od sufitu. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę również współpracując z projektorami krótkoogniskowymi, chociaż dla tego rodzaju projektorów warto jednak wybrać uchwyt ścienny.

Uchwyt ścienny – stworzony do współpracy z projektorami krótkoogniskowymi i ultra krótkoogniskowymi. Montuje się go do ściany nad tablicą. Uzyskujemy w ten sposób ramię na którym montujemy projektor. Zaleta tego rozwiązania jest możliwość (w większości przypadków) regulowania odległości projektora od tablicy. Pozwala nam to na dobranie optymalnej odległości i ew. bezproblemowa korektę ustawienia. Przed zakupem warto porównać możliwość regulacji ramienia ze współczynnikiem odległości projektora aby upewnić się czy wysięgnik uchwytu nie będzie za krótki.

Wybrane uchwyty ścienne oraz sufitowe posiadają również możliwość poprowadzenia kabli w środku uchwytów dzięki czemu możemy zamaskować nieestetycznie wyglądającą instalację. 

CZYM JEST MONITOR INTERAKTYWNY? 

Zasada działania monitora interaktywnego

Monitor interaktywny w największym skrócie można porównać do dużego telewizora LCD, którego ekran reaguje na dotyk zupełnie jak telefony z ekranem dotykowym czy tablety. Jest jednak kilka zasadniczych usprawnień, które czynią z monitora coś więcej niż tylko „duży tablet” czy „tv z ekranem dotykowym”:

 • typowe monitory interaktywne dostępne są tylko w dużych rozmiarach – od 55” w górę – docelowo monitory przeznaczone są do używania w większych pomieszczeniach – duża powierzchnia ekranu zapewnia lepszą widoczność dla większych grup ludzi. 
 • hartowana frontowa szyba ochronna – element zabezpieczający delikatną matrycę przed uszkodzeniem z powodu silniejszego nacisku czy kontaktu z ostrymi, twardymi przedmiotami
 • nakładki dotykowe przeznaczone do dużych powierzchni  - zastosowanie technologii obecnych np. w smartfonach wywindowałoby cenę monitora w górę nawet kilkukrotnie. Obecnie stosuje się technologie, które są przystępne cenowo i oferują wysoki komfort użytkowania
 • profesjonalny panel LCD o wydłużonej żywotności
 • trwała obudowa wykonana np. ze szczotkowanego aluminium
 • opcjonalnie: slot OPS umożlwiający wbudowanie komputera wewnątrz monitora.

Monitor interaktywny służy do wyświetlania treści, odtwarzania dźwięku oraz dodaje funkcje dotykową. Za generowanie treści odpowiedzialny jest osobny lub wbudowany komputer (OPS) z zainstalowanym oprogramowaniem. Za pomocą monitora możemy sterować zarówno systemem operacyjnym  jak i aplikacjami dedykowanymi dla ekranów dotykowych. Ze względu na to, że ekrany dotykowe są coraz częściej spotykane nawet w laptopach – liczba dedykowanych aplikacji i programów jest coraz większa – także tych edukacyjnych. Podsumowując: monitor interaktywny wymaga komputera aby w pełni pokazać swoje możliwości. 

Idea

Monitor interaktywny to rozwinięcie idei, obecnie popularnych w edukacji, klasycznych zestawów interaktywnych, składających się z projektora oraz tablicy interaktywnej.

Dla przypomnienia – zestaw interaktywny służy do wyświetlania obrazu z komputera, za pomocą projektora, na którym nauczyciel nanosi notatki czy np. steruje komputerem. Dzięki dedykowanym programom nauczyciele mogą nie tylko nanosić notatki jak na zwykłej tablicy sucho ścieralnej, ale mogą np. edytować obrazy pobrane z sieci, korzystać z materiałów wideo dostępnych np. na YouTube czy tworzyć całe scenariusze zajęć lekcyjnych bogatych w multimedia oraz interakcję z uczniami.

Jeżeli chodzi o stronę sprzętową - w dużym skrócie - mamy do czynienia z 3 elementami: projektorem, tablicą i komputerem. Jeżeli dodatkowo chcemy rozsądne nagłośnienie musimy doliczyć 4 element: głośniki.

Podsumowując – montaż, kalibracja oraz ilość kabli znacząco podwyższają koszt instalacji i wpływają negatywnie na estetykę.

Monitor interaktywny jest dużym uproszczeniem powyższego schematu wnoszącym również szereg korzyści użytkowych. Przede wszystkim monitor jest jednocześnie wyświetlaczem i powierzchnią dotykową (nie trzeba stosować projektora), posiada wbudowane głośniki i, coraz częściej, również wbudowany komputer.

W najbardziej „skomplikowanym” przypadku do pełnego działania wystarcza tylko dwa elementy: sam monitor i zewnętrzny komputer. W najprostszym sam monitor jest pojedynczym elementem – rozwiązaniem All-in-One, które wystarczy jedynie zawiesić na ścianie i podpiąć do prądu. 

Czym jest komputer OPS?

Wielokrotnie wymieniany powyżej komputer OPS jest zwykłym komputerem klasy PC zamkniętym w mniejszej obudowie i zaopatrzonym w specjalne złącze – dzięki temu może zostać wbudowany w monitor interaktywny, który posiada dedykowane slot. Komputer wystarczy wsunąć do slotu, zabezpieczyć i już jest gotowy do działania – nie wymaga podłączania żadnych kabli. 

JAK WYBRAĆ MONITOR INTERAKTYWNY?

Programy rządowe, takie jak Cyfrowa Szkoła czy Aktywna Tablica dają szkołom możliwość zaopatrzenia się w najnowsze rozwiązania wspierające nowoczesne nauczanie. Jednym z rozwiązań dających natychmiastowe efekty są monitory interaktywne. Ze względu na dużą ilość dostępnych rodzajów monitorów, każda szkoła stanie przed dylematem: jaki monitor wybrać? Podpowiadamy, jakie cechy powinien spełniać monitor.

Parametry podstawowe

Aby nie zakupić sprzętu, który będzie przestarzały już w momencie zakupu (lub stanie się takim w niedalekiej przyszłości), warto trzymać się parametrów minimalnych, które powinien spełniać każdy monitor interaktywny. 

Elementy dodatkowe, które warto mieć w zestawie

Wybierając produkt spełniający wcześniej wymienione parametry minimalne można z powodzeniem np. prowadzić prezentację czy zajęcia lekcyjne. Jeżeli wymagany jest jednak zwiększony komfort użytkowania i dodatkowe możliwości warto zwrócić uwagę na poniższe cechy.

Akcesoria dodatkowe

Czy korzystanie z monitora może być jeszcze wygodniejsze, a jego możliwości jeszcze większe? Oczywiście, że tak – to tylko kwestia dodatków o które rozbudowany będzie zestaw. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze akcesoria do monitorów interaktywnych.

 

JAK WYKORZYSTAĆ MONITOR PODCZAS LEKCJI?

Poniżej znajdą Państwo przykładowe metody wykorzystania monitorów interaktywnych w edukacji. Mają one na celu wskazanie kilku możliwych kierunków wykorzystania uniwersalnego sprzętu jakim jest monitor interaktywny.  

1. Oglądanie materiałów w wysokiej rozdzielczości

W przeciwieństwie do zestawów interaktywnych monitory nawet w podstawowych wersjach oferują rozdzielczość Full HD (1920 na 1080 pikseli), dzięki czemu materiały w wyższej rozdzielczości wyglądają dużo bardziej szczegółowo. Rozdzielczość ta jest szczególnie zalecana do oglądania nowych filmów czy przeglądania witryn w internecie (coraz większa liczba stron jest zoptymalizowana pod tą właśnie rozdzielczość).

Czy oznacza to, że monitory odtwarzają tylko materiały w rozdzielczości Full HD i/lub materiały „niższej jakości” wyglądają dużo gorzej?
Zdecydowanie nie! Monitory interaktywne bardzo dobrze poradzą sobie z materiałem w każdej rozdzielczości, np. z materiałami przygotowanymi do lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i projektora czy starymi filmami.

Gdzie znaleźć materiały w rozdzielczości Full HD?

 •  filmy na płytach Blu-Ray

Wymagania: odtwarzacz Blu-Ray podłączony kablem HDMI do monitora

Ten coraz popularniejszy standard łatwo rozpoznać po niebieskim oznaczeniu pudełek i logu Blu-Ray. Filmy nagrane na płytach Blu-Ray – nawet stare klasyki – są odrestaurowane tak aby najlepiej wyglądać w wysokiej rozdzielczości.

 •  serwisy internetowe

Do najpopularniejszych witryn oferujących np. filmy w wysokiej rozdzielczości należą:

 • youtube.pl
 • vimeo.com

Na obu znaleźć można bogate zasoby filmów przyrodniczych, dokumentalnych, a także klasyki polskiego kina udostępnione całkowicie legalnie. 

 •  źródła własne

 Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać materiały stworzone przez uczniów czy nauczycieli i  wyświetlić je na ekranie monitora. Zdjęcia i filmy zrobione aparatami cyfrowymi, prezentacje multimedialne, rysunki – to wszystko z powodzeniem może służyć jako świetny materiał do pokazania za pomocą monitora interaktywnego. Wystarczy zgrać je np. na pendrive, podłączyć do monitora i rozpocząć pokaz. 

2. Nanoszenie notatek na wyświetlany materiał 

Monitory interaktywne nie zasługiwałby na określenie „interaktywne” gdyby nie oferowały czegoś więcej niż tylko wyświetlanie materiałów. Dzięki zintegrowanej technologii dotykowej wszystko może stać się tłem na które użytkownik będzie nanosił notatki: filmy, zdjęcia, schematy, rysunki czy strony internetowe.  

Przykładowe zastosowania tej funkcji są niemal nieograniczone i mogą być wykorzystane niemal na każdych zajęciach i na każdym szczeblu nauczania.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby:

 • podłączyć do monitora wizualizer i mikroskop i nanosić notatki na obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym!
 • przenalizować taktykę przed ważnym meczem
 • czy skorzystać z monitora tak jak z białej tablicy suchościeralnej:
 • …a także wiele, wiele innych.

Monitor interaktywny może stać się bardzo dobrym substytutem co najmniej kilku narzędzi w klasie lekcyjnej:

 • tablicy suchościeralnej
 • TV 
 • odtwarzacza muzyki
 • komputera 

3. Korzystanie ze stron i aplikacji dedykowanych dla monitorów interaktywnych

Wraz z premierą systemu Windows 8.1 coraz popularniejsze stają się programy, które posiadają tzw. interfejs responsywny, który jest przystosowany do obsługi za pomocą dotyku – oznacza to większe przyciski, wsparcie dla gestów i szereg innych usprawnień.

Spośród wielu dostępnych aplikacji warto zapoznać się np. z dedykowanymi stronami internetowymi oraz sklepem z aplikacjami dostępnym w najpopularniejszych obecnie systemach Windows 8.1 oraz 10. 

 • Sway - nowe narzędzie Microsoftu to tworzenia dotykowych prezentacji z możliwością obsługi przez przeglądarkę.
 • Google Art Project - fantastyczny zbiór różnego rodzaju wystaw malarskich, dzieł sztuki przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych.
 • Psykopaint - świetne narzędzie online do tworzenia artystycznych zdjęć lub przeróbek obrazów – wszystko za pomocą monitora interaktywnego.

Aplikacje w sklepie Windows

 • Fresh Paint – rozwinięcie idei starego, dobrego programu Paint. Fresh Paint jest p[przystosowany do obsługi dotykiem i pozwala tworzyć bardzo zaawansowane rysunki i obrazy.
 • Explain Everything ™ SV – świetne narzędzie jeżeli chcemy przekształcić monitor w wielofunkcyjne narzędzie do prowadzenia lekcji – pozwala na rysowanie, nagrywanie i zapisywanie materiałów na przyszłość.
 • Gry edukacyjne, narzędzia do nauki języka angielskiego. Windows Store oferuje bogate zasoby aplikacji edukacyjnych – od takich, które przeznaczone są dla najmłodszych – po te dla starszych dzieci. 

4. Wykorzystanie pakietu Microsoft Office 

Począwszy od wersji 2013 pakiet Office posiada funkcje upraszczające tworzenie materiałów za pomocą dotyku. Najlepiej widać to na przykładzie programu Power Point, który pozwala nie tylko łatwiej edytować za pomocą ekranu dotykowego, ale również dodaje dużo ciekawych funkcji dostępnych podczas samej prezentacji. Typowe gesty dotykowe umożliwiają przesuwanie, szybkie przesuwanie, naciskanie, przewijanie i powiększanie slajdów, zapewniając pełną kontrolę nad prezentacją. Natomiast podczas prezentacji użytkownik dostaje do dyspozycji m.in. narzędzia do nanoszenia notatek na slajdy. Tak stworzone notatki można bez problemu zapisać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl